16.09.2007 / EP 2007 za moške (Španija)

V sobotnih polfinalnih dvobojih 35. evropskega prvenstva so v Madridu Španci z 82:77 premagali Grke, Rusi pa so bili s 86:74 boljši od litovskih košarkarjev. Ruska izbrana vrsta se je tako v veliki finale EP uvrstila prvič po letu 993, Španci pa imajo izjemno priložnost, da lanskemu naslovu svetovnih prvakov dodajo še pokal za najboljše moštvo stare celine.

Rusija : Litva 86:74 (25:12, 40:33, 65:58)

Madrid - Dvorana Palacio de Deportes, gledalcev 9000, sodniki: Lamonica (Italija), Muhvič (Hrvaška), Šutulović (Črna gora).

Rusija: Holden 18 (4:4), Kirilenko 29 (8:11), Morgunov 6, Samojlenko 2, Hrjapa 15 (4:6), Pašutin 2, Monja 4 (4:4), Savrašenko 8 (2:4), Padius 2 (2:2).

Litva: Kaukenas 12, Šiškauskas 30 (7:8), Songaila 8 (4:4), Jasaitis 9, Kleiza 5 (0:2), K. Lavrinovič 2 (2:2), Jasikevičius 5, Javtokas 3 (1:2).

Rusija se je prvič po letu 1993, ko je prvenstvo stare celine gostila Nemčija, uvrstila v finale evropskega prvenstva. Ali bo presegla tedanji dosežek, drugo mesto, bo znano v nedeljo ob 21.30, ko se bo v dvorani Palacio de Deportes v velikem finalu srečala s svetovnimi prvaki Španci.

Zanimiv pa bo tudi obračun za tretje mesto. Zmagovalec se bo neposredno uvrstil na olimpijske igre v Peking, kamor se je iz Evrope poleg Španije uvrstila tudi Rusija. Četrtouvrščena ekipa, Hrvaška ter Nemčija imajo zagotovljeno mesto na kvalifikacijskem turnirju za OI, četrti udeleženec tega turnirja iz Evrope pa bo zmagovalec tekme Slovenija - Francija.

Obračun med Rusijo in Litvo ni bil tako zanimiv kot prvi med Španijo ter Grčijo, vseeno pa je postregel z vrhunsko košarko in izjemno predstavo Andreja Kirilenka v drugem polčasu. S 23 točkami v drugih dvajsetih minutah (skupno 29, 8 skokov) je napovedal kandidaturo za najkoristnejšega igralca prvenstva (MVP). Prav Kirilenko (met iz igre 10:14) je namreč rešil Rusijo iz zagate, ko je Litva nadoknadila 19 točka zaostanka iz 13. minute (33:14). V 26. minuti je izenačila na 52:52, toda igralec Utah Jazza (209 cm) je odgovoril v velikem slogu. S temnopoltim Robertom Holdnom (18 točk) sta Rusijo vrnila v vodstvo (65:54) in ji zagotovila mirno končnico ter zasluženo zmago.

Litva je imela tokrat le enega razpoloženega igralca: Ramunasa Šiškauskasa s 30 točkami in petimi ukradenimi žogami. Vsi ostali so zaostali za svojimi povprečji, še zlasti Šarunas Jasikevičius, ki je dosegel zgolj 5 točk ob metu 2:10 in izgubil pet žog.

Španija : Grčija 82:77 (24:18, 41:39, 59:60)

Madrid - Dvorana Palacio de Deportes, gledalcev 15.000, sodniki: Drabikovski (Ukrajina), Beloševič (Srbija), Ziemblicki (Poljska).

Španija: P. Gasol 23 (9:10), Fernandez 2 (2:2), Cabezas 3, Navarro 23 (4:4), Calderon 18 (2:2), Reyes 2 (2:2), Jimenez 5 (2:2), Garbajosa 6 (2:2).

Grčija: Papalukas 3 (1:1), Zisis 6 (1:1), Spanulis 24 (3:5), Vasilopulos 10 (1:2), Hatzivretas 3, Dikudis 8 (1:2), Tsartsaris 7, Diamantidis 6 (4:4), Papadopulos 2 (0:1), Kakiuzis 8 (2:2).

Španija je v spektakularni tekmi premagala Grčijo in zasluženo postala prvi finalist 35. evropskega prvenstva v Madridu. V finalu v nedeljo ob 21.30 se bo srečala z zmagovalcem dvoboja med Litvo in Rusijo.

Ponovitev finala iz SP 2006 v Saitami med svetovnimi prvaki Španci ter branilci evropske lovorike iz Beograda Grki je v naelektreni dvorani Palacio de Deportes, kjer se je zbralo približno 14.000 španskih navijačev in kakšnih tisoč grških, presegla tekmovalne okvire. Bila je poslastica prvenstva, na trenutke pa tudi na robu incidenta.

Španci so jo sicer bolje začeli, dobili prvo četrtino in imeli sredi druge že deset točk naskoka. A to le do tedaj, ko so za tri točke metali 7:11. Ko jim je odstotek meta padel, so se Grki približali in tekmo znova naredili atraktivno. Prava drama se je odvijala v drugem polčasu. Iskrice med Navarrom in Spanulisom ob koncu tretje četrtine, ko so na igrišče pritekli igralci obeh ekip, namerna napaka zaradi odrivanja Garbajose ali tehnična napaka, ki jo je srbski sodnik Beloševič pokazal Rudyju Fernandezu zaradi simuliranja, so dvignile na noge vseh 15.000 gledalcev v dvorani in sprožile pravo fanatično navijanje.

Španski igralci so to znali obrniti sebi v prid. Odločitev je padla v zadnjih dveh minutah in pol. Pri rezultatu 70:69 je Pau Gasol zabil za tri točke naskoka, v naslednjem napadu, potem ko so Grki izgubili žogo, pa je Calderon položil za 74:69. Na semaforju je ostala še minuta in 45 sekund in čeprav so Grki poskusili na vse načine obrniti rezultat, jim to ni uspelo tako kot dan prej proti Sloveniji. Jimenez in Garbajosa sta ohranila mirno roko s črte prostih metov.