15.07.2007 / EP DO 20 LET

Slovenska reprezentanca mlajših članov do 20 let je v nedeljo na evropskem prvenstvu v tekmi za peto mesto v italijanski Gorici ugnala izraelske košarkarje, ki so na polovici tretje četrtine vodili že s 60:40. Izbranci selektorja Mira Alilovića so z razpoloženimi Preldžićem, Čigojo, Krušičem in Perkom nato zmogli izjemen zasuk ter zasluženo zmagali še na sedmi od osmih tekem, ki so jih odigrali na tekmovanju najboljših moštev stare celine.

SLOVENIJA : IZRAEL 90:81 (17:28, 17:20, 21:19, 35:14)

POTEK TEKME (play-by-play)

Gorica - Dvorna Palazzetto dello Sport G. Bigot, gledalcev 1200, sodniki Mrdak (Srbija), Conde (Španija) in Piloidis (Grčija).

Strelci za Slovenijo: Perko 14 (2:2) in 4 skoki, Preldžić 16 (6:6) in 3 skoki, Krišto 0, Ja. Močnik 3 (1:2), Klobučar 11 (5:6), 4 asistence in 3 skoki, Mlakar 7 (2:2) in 4 skoki, K. Lorbek 0, Brčina 0, Koštomaj 0, Krušič 16 (2:3) in 11 skokov, Čigoja 13 (1:2) in 3 skoki, Vidmar 10 (2:4), 8 skokov in 3 asistence.

Pri Sloveniji so dvoboj začeli Jan Močnik, Jaka Klobučar, Emir Preldžić, Dejan Čigoja in Gašper Vidar. Do rezultata 16:17 (8. minuta) sta bila tekmeca še izenačena, nato pa so Izraelci nanizali 14 točk, njihovi tekmeci pa le eno. In posledica slovenske krize je bil izid v 13. minuti - 31:17 v korist Izraela, ki je do 17. minute, ko je vodil že z 39:21, od desetih metov za tri točke bil uspešen kar pri sedmih.

Tudi v nadaljevanju se Izraelci niso dali in našim niso pustili blizu. Ob koncu tretje četrtine so slovenski košarkarji, ki so za to, da bi se tekmecem približali, naredili vse preveč napak, izgubljali s 53:67. A če vzmamemo v obzir dejstvo, da je bilo malce poprej že 67:51, ter da so se Slovenci (čeprav brez Gašperja Vidmarja, ki je dobil pet osebnih napak) prek obeh6 Dejanov, Čigoje in Mlakarja, ter Roka Perka na polovici zadnje četrtine približali na 68:71, to pomeni, da so z nizom 17:4 le pokazali, česa so zmožni.

Še več. Razpoloženi Dejan Čigoja je natanko 4 minute in 53 sekund pred koncem zadel za tri, naše približal na vsega točko zaostanka (73:74), izralskega selektorja Yakova Gina pa prisili k minuti odmora. Pa temu ta ni prav veliko pomagala, saj je Perko zadel še peti zaporedni met iz igre (za dve 3:3, za tri 2:2), sledil pa mu je še še Krušič, po čigar dveh "zicerjih" so Slovenci prešli v vodstvo z z 82:78. Skupni delni izid je bil tako - od 25. do 38. minute - kar 42:18 v korist izbrancev selektorja Mira Alilovića.

Ko je minuto in 23 sekund do zadnje sirene zadel še Emir Preldžić, so morali Izraelci vzeti nov "time out" - Slovenci so pač tedaj imeli že pol ducata točk naskoka (84:78). Preldžić je nato mirno izvajal proste mete in Slovenci so nazadnje zasluženo slavili zmago z 90:81.

IZJAVI PO TEKMI

Miro Alilović, selektor slovenske reprezentance: "Prvi polčas zadnje tekme evropskega prvenstva smo odigrali slabo. Nekateri moji košarkarji očitno za dvoboj proti Izraelu niso našli pravega motiva. Kljub temu sem se odločil, da bom toliko časa menjal košarkarje enega z drugim, da bom našel pravo, razpoloženo peterko. Nazadnje sem našel takšne, ki so si uspeha želeli, in za drugo polovice tekma lahko vsem svojim košarkarjem rečem le: Vsa čast za prikazano. Malo je v Sloveniji ekip, ki se kljub tako nesrečnem razpletu poberejo. Nam je to uspelo in zelo sem ponosen, da je tako. Tekmovanje smo končali s sedmimi zmagami in enim porazom, ki nas je, žal, stal uvrstitve v polfinale. "

Jaka Klobučar, kapetan slovenske reprezentance: "Prvi polčas smo vzeli preveč zlahka, in tako v obrambi kot v napadu. Zato smo se igralci med obema polovicama tekme usedli skupaj, staknili glave in si skupaj z nič kaj dobro razpoloženim selektorjem, ki je od nas zahteval predvsem boljši pristop, dejali, da se tako od prvenstva ne smemo posloviti. Zadnji dve četrtini smo odigrali precej bolje in nazadnje zasukali rezultat ter zasluženo osvojili peto mesto na EP."

Avtor: KZS/Matej Avanzo